"איפה ראש העירייה, מישהו שמע אותו מגנה את הרציחות? למה כולם שותקים?!"

חמישה ימים מאז אירעו שתי הרציחות בעיר, מקורבי המשפחות כועסים: "למה ראש העיר לא יצא בשום גינוי פומבי? למה מערכת החינוך לא הוקדשה לנושא האלימות? שנסיים את השבעה נשקול להפגין מול העירייה". דורון אוזן דורש תוכנית עירונית למיגור האלימות. 

רז קינסטליך

בחמישי שעבר נורה למוות ניסים אסייג בן 60 ברחוב המכבים בעיר, באותו הערב נדקר למוות הנער נתנאל אהרון בן ה–15 ברחוב רש"י. שתי הרציחות סוקרו בהרחבה בתקשורת הארצית וזעזעו מדינה שלמה.

זירת הרצח של ניסים אסייג צילום: ראשון ניוז

מקורבי הנרצחים ציפו להודעת גינוי של ראש העירייה רז קינסטליך או מטעם העירייה אך זו לא באה. "בעירייה ממשיכים שגרה כאילו כלום לא קרה" אמר קרוב משפחה אתמול לאחר הלוויתו של נתנאל והוסיף: " בכל עיר אחרת יוצאת הודעה מטעם העירייה, איפה ראש העיר?".

רחמים מלול ומנהל בית הספר שאירע בו המקרה

בהקשר הזה, לפני כחודש אירעה דקירה בבית ספר ברחובות, נער בן 16 נדקר ונפצע אנוש, באותו היום הגיע מנכ"ל עיריית רחובות, מנהלת אגף החינוך וגורמי עירייה, למחרת הגיע ראש העיר רחמים מלול אל בית הספר וגינה את המעשה. במקביל הונחו בתי הספר בעיר להקדיש את השעה הראשונה לנושא האלימות.

זירת הרצח של נתנאל אהרון ז"ל צילום: משטרת ישראל

אולם בעיריית ראשון לציון חושבים אחרת, עמוד הפייסבוק של קינסטליך נותר עם סרטון מושקע של הקמת פארק חדש בעיר ועדכון מכרזים בחוף הים, כך גם עמוד הפייסבוק של העירייה שנותר עם קריאה למתנדבים וטקס החלפת מפקדי תחנת המשטרה בחמישי שעבר.   "זה ביזיון! ראש עיר שלא יודע להנהיג לא צריך לשבת על הכסא! יש גם דברים פחות נעימים בעיר וראוי היה שיוציאו הודעת הרגעה לציבור, להנחות את בתי הספר שיקדישו שיעורים בנושא, אבל כלום ושום דבר!" אומרת מקורבת למשפחת הנרצח ניסים אסייג.

הצטרפו לעדכונים

https://chat.whatsapp.com/G485Y74Hv9R9benqJejoqm

חבר מועצת עיריית ראשון לציון דורון אוזן פנה אל ראש העירייה רז קינסטליך ודרש לבנות תוכנית למיגור האלימות: " אפתח ואומר שלדעתי כמי שעומד בראש המערכת היה מצופה שתשמיע קולך במהלך סופ"ש הקשה האחרון בו נרצחו שני בני העיר, איש עסקים מוכר ונער". כתב אוזן במכתבו והוסיף: " מתבקש שתוציא הנחיה לכלל בתי הספר להקדיש את השעתיים הראשונות היום כדי לדבר על נושא מניעת האלימות והשלכותיו הקשות , הדברים הללו לא קרו וחבל!".

מימין: דורון אוזן ורז קינסטליך

"ידוע לכבודו שלצערנו הרב העיר ראשון לציון ניצבת בתקופה האחרונה ואף בשנים האחרונות מול תופעת אלימות בקרב בני נוער וצעירים. אפשר לומר מקרה רודף מקרה, יוצא שאין כמעט יום שאין בו אירוע אלימות או מעשה פלילי אחד או שניים. חלקים רבים בציבור מודאגים מהתופעה שרק הולכת וגדלה והגיע הזמן לעשות מעשה ולצאת מהאדישות המדומה. קיבלתי פניות רבות בנושא. כולנו הורים, כולנו תושבי העיר ויש ביכולתנו לעשות אחרת. די לראות מה קורה (בעיקר) בסופי השבוע באותם מקומות בהם יש ריכוזי בני נוער".

מחסומים של החברה לביטחון, צילום: החברה לביטחון.

"די לראות את האכיפה האנמית בשכונות העיר בכל הקשור להשתוללות בני נוער על אופניים חשמליים, טרקטורונים וקורקנטים תופעה שכבר הזהרתי לגביה והכל מתחיל בדברים הקטנים במקום לאכוף במלוא העוצמה. די לשמוע על מקרים שילדים מגיעים עם סכינים לבתי הספר או שאורבים לילדים מחוץ לבתי הספר חלק מהדברים ידועים וחלק פחות. העיר ראשון לציון מרושתת במצלמות בהמון כסף ציבורי שהמטרה להצבתם הינה היכולת לזהות בזמן אמת כל תרחיש על מנת לדווח עליו לגורם הרלוונטי ו/או למנוע אותו בנחישות. לכן בתוכנית אבקש להציג כלים שלובים של כלל המערכות העירוניות יחד עם השיטור והפיקוח. התוכנית תכלול הסברה ושיחות אפקטיביות על כל נושא האלימות והשלכותיו בתוך בתי הספר בדגש על חטיבות הביניים והתיכוניים בעיר. לתת לבני הנוער לדבר עם בני משפחה של ילדים ונוער שפגעו או שנפגעו כתוצאה ממקרה האלימות הרצח נציגי הנוער יוכלו לקחת חלק פעיל בנושא. בכוחנו כעירייה לעשות יותר ממה שנעשה עד כה המצב לא פשוט ראשון יותר מידי מככבת בכותרות שליליות בפן בפלילי והאלים זה הזמן לעצור את זה ועל כולנו להירתם. אציג תוכנית בפני חברי המועצה ושאר המוזמנים. יש מקום לקיים ישיבה מיוחדת בנושא בהקדם כפי שזה נעשה בעבר. חובתנו לפעול למיגור האלימות יחד ושאתה תהיה שותף אמיתי למאמץ הזה. מבקש לקבל ממך מועד לדיון הדחוף באולם המליאה רצוי ישיבה נפרדת".

סגנית ראש העיר עו״ד ליאל אבן-זהר

עו״ד ליאל אבן-זהר, מחזיקת תיק החינוך: ״העירייה עוטפת את המשפחה ואת חבריו של נתנאל ז״ל לספסל הלימודים בביהס מרגע ההודעה על פציעתו ועד ההודעה המעציבה על פטירתו וכמובן לאחר מכן, כולל הקמת אוהל אבלים ודאגה לצרכי המשפחה. ילדי ביה״ס נעטפו על ידי הצוות החינוכי , צוות היועצות וצוות השירות הפסיכולוגי, שהיה בביהס כל הסופש וממשיך ללוות את בתי הספר והילדים, וכמובן התקיימו שיחות ומעגלי שיח ותמיכה בכל בתי הספר העל יסודיים על האירוע הקשה ועל מניעת אלימות והתמודדות איתה בכלל״.
עוד נמסר לעיתון כי שנציגי הנהלת העירייה כולל ראש העירייה רז קינסטליך, סגניתו וממלאת מקומו, ליאל אבן-זהר, וכן סגן ראש העירייה מחזיק תיק הנוער והצעירים, איתי מתיתיהו, וכל בכירי מנהל החינוך, היו בלוויה הקשה וליוו את ההערכות ומעגלי השיח בבית הספר ובחינוך הלא פורמלי במהלך סוף השבוע. בנוסף, ראש העיר רז קינסטליך, מחזיקת תיק החינוך ליאל אבן-זהר וראש מנהל החינוך אטי אדר, הוציאו מכתב למנהלים בו התבקשו בתי הספר להקדיש זמן לנושא האלימות ומניעתה, לאורך כל השבוע כחלק ממערכת השיעורים.

 

דוברות העירייה בחרה שלא להגיב. לכשתתקבל תגובתם נפרסמה. 

https://chat.whatsapp.com/G485Y74Hv9R9benqJejoqm

עדכון: הוארך מעצרו של רוני לוי, החשוד ברצח ניסים אסייג, גם מעצרם של קרובת משפחתו של רוני וחשוד נוסף בסיוע להסתרתו הוארך עד יום חמישי.

באשר לרצח הנער נתנאל אהרון טרם נעצרו חשודים, היחידה המרכזית של המשטרה ממשיכה בחקירה.

 

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *