יוצאת לדרך: תוכנית אימהות צעירות ונשים מעל גיל 50

לאימהות צעירות ולנשים מעל גיל 50

ארגון 'בעצמי' פותח שתי תוכניות תעסוקה באזור השפלה
לאחר שצבר ניסיון רב בהכוונה ובשילוב של נשים בשוק התעסוקה במסגרת תוכנית "אשת חיל", ארגון "בעצמי" פותח שתי תוכניות נוספות לקידום תעסוקה. שתי התוכניות הן בשיתוף משרד הכלכלה – זרוע העבודה והן מוצעות לקהלי היעד ללא עלות.
התוכנית הראשונה, אימהות צעירה, נפתחת בראשון לציון בשיתוף מרכז הזדמנות עירוני בתעסוקה והיא פונה לאימהות צעירות שיצאו משוק העבודה, עקב השינוי בסטטוס המשפחתי שלהן. המיזם נפתח במטרה להתמודד עם "קנס האימהות" – אותו פער שעולה לרוב בגלל רצונן של האימהות הטריות לאזן בין הבית לבין עבודה. דו"ח של הכלכלנית הראשית במשרד האוצר שבחן את הסוגייה מצא כי עם המעבר לאימהות – שכר הנשים יורד בכ-30% בהשוואה לשכרה הקודם. פער זה מתורגם להפסד של כ-80 מיליארד שקלים למשק כל שנה.

https://chat.whatsapp.com/G485Y74Hv9R9benqJejoqm

המיזם מקנה כלים ומיומנויות לאימהות צעירות בתחום התעסוקה, הורות, כלכלה מיצוי זכויות תוך פיתוח חוסן תעסוקתי ומיקוד במסלולי קריירה מותאמים. משתתפות התוכנית יקבלו ליווי פרטני וקבוצתי במטרה לסייע להן להשתלב בצורה מיטבית בשוק העבודה. קבוצות ראשונות של התוכנית כבר פועלות בראש העין, חדרה, באר יעקב, קריית גת ועפולה.

צילום: איתי נדב

התוכנית השנייה, התחדשות תעסוקתית, נפתחת בנס ציונה בשיתוף המחלקה לשירותים חברתיים, והיא פונה לנשים בנות 50 ומעלה. עם העלאת גיל הפרישה לנשים מ-62 ל-65, נדרשים צעדים משלימים כדי לשמר נשים עובדות המתקשות להישאר בשוק העבודה ולעודד נשים שפרשו מהעבודה לאחר גיל 50 – להשתלב חזרה במעגל העבודה. נקודת המוצא של התוכנית היא שהחל מגיל 55 ישנה ירידה דרסטית בהיקפי המשרה של נשים, בין היתר בגלל שהן עוסקות במקצועות שוחקים יותר. מטרת התוכנית היא לשפר את יכולת החיסכון הפנסיוני של הנשים ולמנוע מצבים של עוני בגילאי הזקנה. לצורך כך נבנה מודל לליווי למשך שנה של נשים שמטרתו להציע הזדמנות להתחדשות תעסוקתית לנשים שעבדו במקצועות שוחקים או שאינן עובדות מעל לשנה ולתכנן קריירה שנייה.
ארגון "בעצמי" הוא ארגון חברתי הפועל מזה 26 שנה לקידום תעסוקה. מידי שנה משתתפים בפעילויות ותוכניות הארגון כ-30 אלף נשים וגברים שעוברים תהליך של שינוי והעצמה. שינוי אשר משפיע גם על משפחתם של המשתתפים וגם על הקהילה ממנה הם מגיעים.
מנהלת מיזם אימהות צעירה ותוכנית התחדשות תעסוקתית שירה עמוסי: "אימהות צעירה והתחדשות תעסוקתית הן שתי תוכניות חשובות שמטרתן, כל אחת בתחומה, לסייע לנשים לחזור לשוק התעסוקה תוך התחשבות בתנאים ובמצבן התעסוקתי שהשתנה. התוכניות נותנות למשתתפות מעטפת תומכת ומעצימה וחושפות בפניהם אפשרויות תעסוקתיות שאינן תמיד נגישות או מוכרות. אני מזמינה אימהות צעירות ונשים מעל גיל 50 להשתתף בתוכניות ללא עלות ולהצטרף לקהילה המתרחבת שלנו".

https://chat.whatsapp.com/G485Y74Hv9R9benqJejoqm

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *