אנגלית, הייטק, חלל ורובוטיקה: תוכניות לימוד חדשות נוספו לגני הילדים בעיר

אנגלית, הייטק, חלל ורובוטיקה: תוכניות לימוד חדשות נוספו לגני הילדים בעיר

 

עיריית ראשון לציון הוסיפה בשנת הלימודים הנוכחית שלוש תוכניות לימוד חדשות לגני הילדים בעיר על מנת להכין את הילדים ליום המחר כחלק מפיילוט של משרד החינוך. במסגרת התוכניות, צוידו גני הילדים במכשירים טכנולוגיים. ראש העירייה, רז קינסטליך: "בודקים כל הזמן כיצד ניתן לחדש את תוכניות הלימוד כדי לאתגר ולהעשיר את הידע של הילדים בעיר".

במאי האחרון זכתה עיריית ראשון לציון בפרס החינוך הארצי לראשונה בתולדותיה. אלא שגם הפרס הזה לא עוצר את תהליך ההתקדמות וההתחדשות במערכת החינוך העירונית. בשנת הלימודים הנוכחית (תשפ"ג) נכנסו לגני הילדים בעיר תוכניות לימוד חדשות ומסקרנות כחלק מפיילוט של משרד החינוך: אנגלית לגיל הרך, הייטק – חשיבה חישובית וקוד ותוכנית המח"ר – מדע, חלל ורובוטיקה. שלוש התוכניות יפתחו בפני הילדים הצעירים פתח לעולם חדש ומסקרן ויזמנו להם התנסויות מאתגרות ורכישת מיומנויות חיוניות בעולם משתנה. התוכניות החדשות נלמדות בעשרות גנים בעיר, כאשר בעתיד יתווספו גנים נוספים.

במסגרת תוכנית "אנגלית לגיל הרך" ייחשפו הילדים הצעירים לשפה האנגלית – האזנה, צפייה ומשחק באופן המותאם לגילם באמצעות משחקים, סרטוני למידה, שירים, ספרים ועוד. חלק מהפעילויות יתבצעו בקבוצות קטנות וחלק במסגרת המלאה, במטרה לעודד ולקדם את האנגלית כשפה דבורה. הגננות יעברו הכשרה ללימוד התוכנית ויקבלו אייפד ממשרד החינוך עם תוכנה ללימוד השפה וכן ערכות ללמידה מותאמת בגן. החשיפה לשפה האנגלית חיונית כבר בגיל הרך על מנת לפתח מוטיבציה אצל הילדים ללמידת השפה, לעורר סקרנות ולהוות תשתית לרכישת השפה בהמשך לימודי האנגלית בבית הספר.

תוכנית נוספת היא הייטק ללימוד חשיבה חישובית וקוד. במסגרתה יוקנו לילדי הגן מיומנויות רלוונטיות שיאפשרו להם להיות משתתפים פעילים בסביבה עתירת טכנולוגיה. הילדים יתנסו בתכני התוכנית במרחבי החיים בגן, לצד התנסות דיגיטלית בסביבות חדשניות ומותאמות. התכנים הפדגוגיים יפותחו בהלימה לתפיסת "הגן העתידי" – לעיצוב חינוך איכותי, חדשני ורלוונטי בחיי הגן במציאות משתנה. המיומנויות שיפותחו ויקודמו אצל הילדים כתוצאה מהתנסות ראשונית בתוכנית הן מיומנויות בסיסיות של אוריינות דיגיטלית, קידום ערכי לומד עצמאי ופיתוח ערכי עבודה בצוות.

בנוסף, כ-20 גני ילדים בגילי 5-6 ילמדו השנה בתכנית המח"ר – הנדסה, מתמטיקה, חלל ורובוטיקה של חברת Ytek . בין המטרות של תוכנית זו טיפוח עמדות חיוביות כלפי מדע וטכנולוגיה באמצעות פעילות לימודית חווייתית; חיזוק הביטחון העצמי ותחושת המסוגלות של הלומדים באמצעות למידה חווייתית והתנסותית; הבניית תשתית מושגית לחשיבה לוגית-מדעית וטכנולוגית, פיתוח מיומנויות חקר ו'שפת חקר' תוך התנסות מעשית וחווייתית בשילוב טכנולוגיות עכשוויות; עידוד למידה דרך עשייה ופיתוח מוטוריקה עדינה בגיל הרך. הגננות יעברו הכשרה מתאימה ע"י מורים מחברת Ytek, ותכני התוכנית יותאמו לכל גן אשר נכנס השנה לתוכנית.

ראש העירייה, רז קינסטליך: "אנחנו כל הזמן בודקים כיצד ניתן לחדש ולשדרג את הלימודים בכל שכבות הגיל. בשנת הלימודים הנוכחית הוספנו שלוש תוכניות לימוד לגני הילדים מתוך מחשבה על העתיד ועל מנת לאתגר את הילדים ולהכין אותם לעולם המחר, תוך רכישת מיומנויות שונות. אני בטוח כי הילדים יפיקו את המיטב ויעשירו את הידע שלהם בעזרת התוכניות החדשות".

סגנית ומ"מ מקום ראש העירייה ומחזיקת תיק החינוך, ליאל אבן זהר: "אנחנו בעיריית ראשון לציון מאמינים שהגיל הרך הוא תקופה חיונית וחשובה להתפתחותם של הילדים. הרחבת ההעשרה והידע במערכת החינוך העירונית מאפשרת להבטיח שכל ילד וילדה יזכו להזדמנות להעשיר את הידע ולהיחשף לתכנים מיוחדים. תוכניות הלימוד החדשות ישפרו את יכולות הילדים במגוון תחומים ויכשירו אותם לקראת העתיד. אין לי ספק כי הילדים בגנים יסתקרנו ויפיקו תועלת מהתכניות החדשות בגנים".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.