המשרד להגנת הסביבה קבע: חוף הים ראשון לציון פחות נקי מחופי בת ים ואשדוד

המשרד להגנת הסביבה קבע: 84.3 אחוז יותר נקיים משל ראשון לציון. גם בתגבור שעות שיטור לא זכתה ראשון לציון. 

 

מבלים ושומרים על החופים ועל הים – עונת הרחצה 2022 מסתיימת עם מספרי שיא: מנתוני מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה עולה, כי בעונת הרחצה השנה 84.3% מהחופים הפתוחים קיבלו ציון "נקי" או "נקי מאוד"

השרה להגנת הסביבה, תמר זנדברג: "השינוי החיובי ברמת הניקיון בחופים ממשיך, ואנו מסכמים את עונת הרחצה עם מספרי שיא. היה השנה שילוב של מספר דברים, בהם מיסוי על כלי פלסטיק חד-פעמיים, הרחבת חוק הפיקדון, קמפיינים בנושאי פלסטיק וחופים שרתמו את הציבור והגברת הפיקוח והאכיפה. העמקנו את שיתוף פעולה עם הרשויות החופיות גם בתגבור הניקיון ואכיפת ניקיון בחופים הפתוחים, וגם המשכנו לפעול עם ארגונים סביבתיים, בהם אקואושן, לרתימת הציבור. נמשיך להוביל לגמילה של כולנו מפלסטיק חד-פעמי. לקראת הגשמים חשוב במיוחד להזכיר שפסולת ופלסטיק לשימוש חד פעמי עלולים להגיע גם לים כשהם מושלכים במרחב הציבורי. שמירה על מרחב ציבורי נקי מפסולת תשמור גם על הים שלנו נקי".

תוצאות מדד חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה לעונת הרחצה 2022 (בתאריכים 8 באפריל 2022 עד 24 באוקטובר 2022) מצביעות על כך שלאורך כל עונת הרחצה, 84.3% מהחופים הפתוחים (שאינם מוכרזים) קיבלו ציון "נקי" או "נקי מאוד" ורק 4.4% מהחופים קיבלו ציון "מלוכלך" או "מלוכלך מאוד".

בשנה זו לראשונה, 82% מהחופים הפתוחים בישראל (153 קילומטר) היו נקיים לפחות 70% מהזמן. מדובר בנתון הגבוה ביותר משנת 2016, שבה רק 30% מהחופים היו נקיים לפחות 70% מהזמן (והייתה השנה הראשונה שבה בוצעה מדידה בת השוואה). בשנה שעברה הנתון היה 61%.

הרשויות החופיות הנקיות ביותר בעונת הרחצה 2022 הן: אשדוד, בת ים, גן רווה, חוף כרמל, חיפה, טירת הכרמל, מטה אשר, נהריה, נתניה, עכו וחופי רשות הטבע והגנים. הרשות החופית עם הציון הנמוך ביותר בעונת הרחצה 2022 היא מועצה אזורית חוף אשקלון עם רק 17% חופים נקיים.

במסגרת תוכנית חוף נקי של המשרד להגנת הסביבה, היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית של המשרד יוזמת סיוע לרשויות החופיות בביצוע פעולות אכיפה בחופי הים בחודשי הקיץ. הסיוע ניתן באמצעות תגבור כוח הפיקוח על ידי שוטרי משטרת ישראל, אשר מלווים את הפקחים מטעם הרשות החופית בפעולות הפיקוח ואכיפה, במטרה ליצור הרתעה מול עברייני פסולת בחופי הים ולצמצם את הנזק לסביבה החופית והימית.

18 הרשויות שזוכות בעונת הרחצה הנוכחית לתגבור של יותר מ-7,000 שעות שיטור הן: נתניה, הרצליה, מועצה אזורית חוף הכרמל, מועצה אזורית עמק חפר, אשקלון, מועצה אזורית מטה אשר, קריית ים, איגוד ערים כינרת, אשדוד, נהריה, טירת כרמל, עיריית עכו, חיפה, תל-אביב יפו, מועצה אזורית חוף השרון, בת ים, חדרה ואילת.

שוטר, משטרה, חוף הים, צילום: משטרת ישראל אילוסטרציה

היקף מימון הפרויקט הוא מיליון שקל, ובמסגרת פעילות האכיפה, המלכלכים בחוף עלולים להיקנס בסכום של עד 750 שקלים בגין השלכת פסולת בשל הרגישות הגבוהה של החופים.

עד כה במסגרת תוכנית תגבור האכיפה (בתאריכים 25 ביוני עד 18 באוקטובר) דווח על 358 פעולות בתחומן של הרשויות החופיות (וביניהן איגוד ערים כנרת). במהלך פעולות אלו חולקו כ-7,366 קנסות, ומתוכם ניתנו כ-1,158 קנסות על עבירות ניקיון.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *