איך לבחור נעלי ריצה?

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print

ריצה היא פעילות גופנית כדאית מאוד: היא משפרת במידה ניכרת את תפקודי הלב והריאות, מחזקת שרירים רבים בגוף, מובילה לשחרור אנדורפינים שמעלים את מפלס המצברוח ואפילו מהווה סוג של מדיטציה שמאפשרת חשיבה מחודשת על החיים. על-מנת להפיק מקסימום תועלת מהג'וגינג מבלי להזיק לגוף חשוב לבחור נכון את הנעליים שאיתן רצים. בעמוד זה תמצאו המלצות וטיפים למציאת נעלי ריצה איכותיות במינימום עלות.

התאמה למבנה כף הרגל

המפתח הראשון לבחירה מדויקת של נעלי ריצה הוא התאמה למבנה הספציפי של כף הרגל. בפרט יש חשיבות לפרמטר הזה כשכף הרגל מתאפיינת בקשת נמוכה או גבוהה. הסיבה לכך היא שקשת נמוכה עלולה להוביל לפרונציה (קריסה של כף הרגל כלפי פנים בזמן תנועה), ואילו קשת גבוהה מהרגיל עלולה לגרום לסופינציה (קריסה של כף הרגל כלפי חוץ). ההגדרה המקובלת לפרונציה או סופינציה חריגות היא זווית של יותר מ-15-20 מעלות – עד לזווית זו התזוזה כלפי פנים או כלפי חוץ הינה טבעית ולא מסוכנת. במקרים חריגים חשוב למצוא נעליים שמספקות מענה, כלומר מנטרלות את הפרונציה או הסופינציה.

התאמה למשטח שעליו תרוצו

התאמה הכרחית נוספת היא לסוג המשטח שעליו תבחרו לרוץ, וזאת משום שיש הבדלים בין ריצה על אספלט לבין ריצה בשטח טבעי. לריצה על כבישים ומדרכות מתאימות נעליים עם סוליה יחסית קשיחה באזור של הקשת ועם מקסימום תמיכה בחלק המרכזי של כף הרגל (נעלי Motion Control). נעליים אלה מתאימות גם למקרים של פרונציה.

עבור רצים על אספלט שרוצים לנטרל סופינציה האופציה המתאימה היא נעלי ספורט עם סוליות רכות ועבדות שסופגות זעזועים באופן מיטבי. נעליים אלה, שמוגדרות כנעלי שיכוך או יציבות (Stability / Cushioning) מתאימות גם לאנשים כבדי משקל בזכות הפחתת הלחץ על חלקה החיצוני של כף הרגל.

עבור ריצות שטח הדגש המרכזי הוא אחיזה מוגברת, למשל באמצעות בליטות ייעודיות בסוליה.

התאמה לצורת הריצה

עוד מושג שכדאי להכיר כשמחפשים נעלי ריצה הוא דרופ. המשמעות של הדרופ היא הפרש הגובה בנעל בין העקב לבוהן. דרופ גבוה מפחית עומסים על הקרסול ועצם השוק אבל מגדיל את העומס על הברכיים, ואילו דרופ נמוך עושה את ההפך – שומר על הברכיים אבל מגדיל את העומס על הקרסול וכף הרגל.

הדרופ גם מאפשר התאמה מיטבית של נעלי הריצה לאופי הריצה: כשהעקב מקדים את מרכז כף הרגל – תנועה שמאפיינת בעיקר רצים לא מנוסים – כדאי לבחור נעליים עם דרופ של מעל 10 מ"מ. כשהצעד מוגדר כ"מרכז כף הרגל קודם" – תנועה שמאפיינת רצים מנוסים – יתאים דגם נעלי ריצה עם דרופ שבין 2 מ"מ ל-10 מ"מ.

עלות

באופן טבעי גם לשיקול הכלכלי יש משקל בהחלטה הסופית. דרך פשוטה ויעילה להגיע ליחס עלות תועלת אופטימלי היא לרכוש נעלי ריצה בחנות עודפים, אבל כזו שמציעה סחורה מובחרת, כלומר מגוון רחב של דגמים של מותגים מובילים – למשל חנות ספורט ליברמן עודפים בנס ציונה שבה תוכלו למצוא נעליים של סאקוני, נייקי, HOKA, ניו באלאנס ועוד.

 

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.