למה עדיף לחלק חכות ולא דגים?

"תן לאדם דג והוא ישבע ליום אחד, למד אותו לדוג והוא לא יהיה רעב יותר". המשפט המפורסם הזה, שאמנם נשמע כאילו יצא מפיו של זקן סיני חכם, אך מקורו בבריטניה של המאה ה-19, רלוונטי מאוד גם לימינו. אנשים נתקלים באופן קבוע בדילמות וצריכים להחליט האם הם ליישם את הלקח הזה או להתעלם. זה נכון להורים, שמתלבטים האם לפתור לילדיהם את הבעיות או ללמד אותם כיצד לפתור אותן בעצמם, לארגוני צדקה שבוחרים אם לתרום כסף לנזקקים או להעניק להם כלים, שיסייעו להם לעמוד לבד על הרגליים, ולעוד תרחישים רבים. 

חינוך הוא (כמעט) תמיד הכלי הטוב ביותר

ככלל, ברור שעדיף ללמד כישורים ויכולות מאשר להאכיל בכפית. הגורם היחיד שיכול להטות את הכף אל העבר השני הוא זמן. ליתר דיוק, מחסור בזמן. יש מצבים בהם יותר חשוב לעשות משהו מאשר לעשות את זה נכון, ולכן תמיד מומלץ לבצע הערכה נכונה של המקרה ולפעול בהתאם למסגרת הזמן שניתן. למשל, בעת משבר הומניטרי, רמת הדחיפות גבוהה ואינה מאפשרת מחשבה לטווח הארוך, ולכן רצוי קודם כל לדאוג לצרכים מיידיים כמו מזון, בריאות וכו'.

דגים יכולים גם להזיק

מלבד מקרי חירום שכאלה, בהחלט עדיף כאמור לחלק חכות ולא דגים. או במילים אחרות: לעזור לאנשים להסתדר בעצמם במקום לגרום לתלות שלהם בתרומות כאלה ואחרות. יותר מזה, חשוב לזכור שלפעמים חלוקה של דגים יכולה להזיק אפילו יותר מאשר חוסר מעש. למשל, אם אנשים היו משלמים למוסדות אקדמאיים עבור תואר בלבד ולא על הלימודים הנדרשים לקבלת התואר, הם אולי היו מצליחים להשתלב בשוק העבודה, אבל מבלי שרכשו ידע וכישורים משמעותיים להצלחה.

ניתן להדגים את עקרון "חלוקת החכות" באמצעות הדרך בה בעלי ממון עוזרים להניע ולהצמיח את הכלכלה במדינות מתפתחות: הם מלווים ליזמים במדינות הללו כסף שנועד להקמת עסק, ובהמשך הכסף הזה מוחזר בתוספת ריבית. למה לא פשוט לתרום ליזמים את הכסף, או לפחות להלוות אותו ללא ריבית? ובכן, על מנת למנוע מצב של תלות במלווים והרגלים לא בריאים. זה אולי לא מובן מאליו, אבל הלוואות שנושאות ריבית דווקא עושות פלאים עבור היזמים, מכיוון שהן דוחפות אותם לתפקד באופן עצמאי, להטמיע הרגלי עבודה נכונים בעסק ולהצליח להתחרות בשוק. מעבר לזה, היזמים מרגישים סיפוק רב יותר כאשר העסק שלהם רווחי באמת, ולא בזכות תרומות או נדבות.

אל תתפשרו על הדרך הקלה

בפעם הבאה שניצבת בפניכם האפשרות לעשות מעשה טוב, ודאו כי אתם בוחרים בחינוך על פני נתינה. אין ספק שפשוט לתת לאנשים מה שנדמה שהם צריכים זה הרבה יותר קל ומהיר, אבל בטווח הארוך יועיל להם הרבה יותר לספוג כמה שיותר ידע. אל תשכחו – אתם יכולים לעזור להם לא ללכת לישון עם בטן ריקה, או לספק להם מזון שישביע אותם לזמן רב. אתם כבר יודעים במה לבחור.

 

תמונה:depositphotos

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.