כאבי גב תחתון – נפוץ, מאתגר, אך אפשרי לטיפול

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב email
שיתוף ב print

סטטיסטיקה היא עולם גמיש ומשתנה ללא הרף, אך המספרים עדיין ברורים למדי, בין 60%-70% מהאוכלוסייה במדינות המפותחות סובלים כעת, סבלו או יסבלו בעתיד מכאבי גב תחתון. לא רק מבוגרים, כיום אפילו ילדים וצעירים סובלים מבעיות גב תחתון, והמחקרים מצביעים על כיוון לא בריא של האוכלוסייה, כאשר התופעה הופכת יותר ויותר נפוצה.

מדוע דווקא הגב התחתון? ומה הם סוגי הכאבים? הגב התחתון בנוי בצורה אחרת משאר הגב. חוליות הגב התחתון, אותם מבנים גרמיים היוצרים את מפרקי עמוד השדרה, גדולים יותר ורחבים יותר משאר הגב. אצל מרבית האנשים אזור זה צפוף ודחוס יותר, והמרווח המועט בין החוליות הוא אזור המועד לפורענות. הישיבה הממושכת המאפיינת את בני המדינות המפותחות, המבלים שעות על גבי שעות בישיבה מול מסכי המחשב, מוביל לעיתים קרובות לדחיסה ממושכת וכרונית של החוליות הללו, והדרך משם לכאבי גב תחתון ברורה למדי.

גורמים שונים לכאבי גב תחתון

  1. השמנה – מאוד נפוץ בארה”ב, אך גם בישראל ובשאר המדינות המפותחות. המשקל העודף מפעיל לחץ על חוליות הגב, הן בדחיסה והן במשיכה, שכן מרבית המשקל מושך קדימה ומטה, עקב שומן בטני עודף. הלחץ העודף על עמוד השדרה מתבטא לא רק בישיבה ממושכת, אלא גם בהליכה, במהלך פעילות גופנית, ואפילו בשכיבה ממושכת.
  2. פציעה אקוטית – הן מנפילה, הן מתנועה לא נכונה, והן מתאונה כמו תאונת דרכים וכיו”ב, רבים סובלים מ- כאבי גב תחתון עקב פגיעה מכאנית ישירה. תאונות רבות מתרחשות עקב שימוש לא נכון בגב, הן בצורה אקוטית והן בצורה כרונית (כמו למשל בהנפת משקולות באימוני כושר), ואחרות מתרחשות בין רגע, ממצב תקין למצב פציעה (כמו בתאונות דרכים למשל)
  3. בקע ובלט – בין אם מפציעה ובין אם משחיקה, תופעות אלו הן ככל הנראה הגורם הנפוץ ביותר לכאבים בגב התחתון. בין החוליות בגב ישנו מבנה אנטומי בשם דיסק. הדיסק הבין-חולייתי יודע לספוג את הזעזועים השונים מהתפקוד היומיומי של הגב, ולשמש כחומר חוצץ בין החוליות כדי למנוע מפגש ביניהן. בקע הוא בעצם בלט חריף, והוא מהווה פגיעה חמורה בדיסק, פגיעה היוצרת כאב בגב התחתון, ואף לעיתים קרובות הקרנות לאזורים אחרים.

טיפול בכאבי גב תחתון

ישנם לא מעט טיפולים המאפשרים הקלה בכאבי גב תחתון. את הטיפול הנכון יש להתאים לסובל לפי האבחנה, ובכל זאת, כמעט בכל המקרים אם לא בכולם פיסיותרפיה קלאסית היא חלק ממערך הטיפולים החיוני לשיקום והשבת הבריאות.

כירופרקטיקה הינה שיטת טיפול וותיקה שעובדת ישירות עם השלד ומערכת שרירי השלד. הכירופרקט מזיז ומניע את העצמות, ובעזרת מניפולאציה של עמוד השדרה ניתן לעיתים אף להגיע לרמיסיה כה משמעותית עד כי ניתן להימנע מהתערבות כירורגית. דיקור הוא כמובן עוד אחד מערוצי הריפוי המקובלים והאפקטיביים לכאבי גב תחתון, כאשר כל אלו מלווים, במקרים קשים במיוחד, בזריקות, כדורים, ואף בניתוח במקרה הצורך.

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *