בעד או נגד תחבורה ציבורית בשבת? השאטלים לחוף הים בסופי שבוע יצאו בקול תרועה, יש מי שמקדם במרץ את הפעלת התחבורה הציבורית בשבת ומי שאמור להתנגד, באופן מפתיע לא ממש נשמע על כך בפומבי ובחדרי חדרים קורא למרוד לטובת השבת

שירות השאטלים בחוף הים צילום: החברה לביטחון.

מאת: רות רובינשטיין

בעד או נגד תחבורה ציבורית בשבת? השאטלים לחוף הים בסופי שבוע יצאו בקול תרועה, חברת מועצת העיר אילנית הרוש ממרצ מקדמת במלוא המרץ את הפעלת התחבורה הציבורית בשבת ומנגד סגן ראש העיר הרב אריה כהן מש"ס באופן מפתיע לא ממש נשמע על כך בפומבי ובקבוצת וואטסאפ הוא קורא לחברי מועצת העיר למרוד נוכח הפעלת השאטלים בשבת. גם חברת מועצת העיר ד"ר הדס הכהן מיש עתיד, צידדה ברב כהן נגד הפרת הסטטוס קוו. חבר מועצת העיר דורון אוזן תוקף את רעיון השאטלים שמהווה מבחינתו פלסטר לבעיה ומהעירייה נמסר: "חשוב לציין שכלל לא פעלו שאטלים בשבת. ואין בכלל שיח על תחבורה ציבורית בשבת".    

בתאריך 19.06.20, בדיוק לפני עשרה ימים, החלה לפעול תחבורה ציבורית בשבת, שאטלים שינועו מחניון 'חנה וסע' בסמוך למתחם האלף לטיילת חוף הים בחינם, וזאת כחלק ממאצמי העירייה לפתור את מצוקת הפקקים והחנייה בדרך לחוף הים בסופי שבוע.

כזכור אמר ראש העיר רז קינסטליך כי "אני נחוש לבחון כל פתרון ומשקיע משאבים רבים על מנת לדאוג לאיכות חייהם של התושבים". אין ספק שמדובר במהלך מבורך ופורץ דרך בעיר ותושבים רבים בהחלט ברכו על המהלך. יחד עם זאת, היו תושבים שהרגישו כי המהלך צריך להיות מקודם ביתר שאת לכל שכונות העיר, ולאפשר בכך למשפחות שאין ביכולתן לרכוש ולהחזיק רכב, להגיע בשבתות לחוף הים המרוחק.

חברת מועצת העיר אילנית הרוש, מחזיקת תיק הבריאות ויו"ר הועדה לאיכות הסביבה.

בדיוק בהקשר זה, פועלת במלוא המרץ חברת מועצת העיר אילנית הרוש (מרצ), למען מיסוד תחבורה ציבורית בשבת. "מה שמתרחש ברוב סופי השבוע מאז שנפתחה עונת הרחצה רק מוכיח את הצורך בתחבורה ציבורית בת קיימא בעיר בשבת", אומרת הרוש ובצדק.

"הדרך לים פקוקה ועמוסה, לרוב, בסופי השבוע, יוצרת מחסומי תנועה סמוך לשכונת נווה חוף ולאורך כל הדרך ותחבורה שתצא מכל חלקי העיר, לא רק מהמערב, ותוריד מכוניות מהכביש רק תפחית עומסים ותיצור שבת שקטה יותר", היא אומרת.

עוד מוסיפה הרוש כי "פתרון של תחבורה ציבורית בשבת צריך לתת מענה לכל העיר, לאזורי הבילוי ולאזורי הביקוש ולא רק לים. מדובר במענה לציבור שמעוניין בכך, שלא פוגע בציבור החרדי ואלו שלא נוסעים בשבת. זה פתרון סביבתי, פתרון ירוק. פתרון הכרחי ואני כבר עובדת בנושא. קיימתי פגישות ושיחות בנושא עם מקביליי בתל אביב, ירושלים, רמת גן, כפר סבא והרצליה וכן עם שותפיי מראשון חופשית. עברנו על רעיונות לביצוע כאן בעיר ואני מקווה שזה עוד ירקום עור וגידים. רוב התושבים בעיר מעוניינים בכך ובניגוד לאחרים שמנסים לכפות על הרוב להתנהל כרצונם, אני מבקשת ליישם פתרון שגם ייתן מענה לרוב, אבל גם יכבד את רגשות האחרים. חיה ותן לחיות".

ולד קפוסטין, פעיל ציבור.

גם פעיל הציבור ולד קפוסטין פנה במכתב לראש העיר וביקש להסב את השאטלים לאוטובוסים בשבת ולהיות כמו ערים רבות כמו: תל אביב,רמת גן, גבעתיים ועוד, שמפעילות את שירותי התחבורה בימי שבת.

"לאחרונה, עקב הלחץ של תושבי העיר בגין עומסי התנועה הכבדים בסופי השבוע בכניסה לחוף הים, אישרת להפעיל בימי שבת שאטלים מהחניון של מתחם האלף לחוף הים, בחינם לכלל המבקשים, גם אלה שאינם תושבי העיר. מה  שבעצם קרה,אתה הפעלת סוג של תחבורה ציבורית בשבת".

עוד כתב קפוסטין כי "בעיני נוצרה אפליה מסוימת היות ולא לכל תושב יש את האפשרות להגיע לים בשבת אבל כל תושב מממן את ההסעות, השאטלים, גם בשביל תושבי החוץ. רוב תושבי ראשון לציון מעוניינים בתחבורה ציבורית בשבת. אני חושב שזה לא הוגן, בלשון המעטה, להשתמש בכסף ציבורי בלממן שאטלים שרק חלק מהתושבים יכולים להשתמש בהם, יתרה מכך, גם האורחים. צריך שיהיו קווים מסודרים בדיוק כמו שהיה ביוזמה הפרטית של עמיתך- עידן מזרחי, על מנת שלכל תושב תהיה אפשרות להשתמש בהם".

לסיום הציע קפוסטין לבצע משאל בקרב תושבי העיר בנושא, בדיוק כפי שנעשה משאל בענייני הזיקוקים ביום העצמאות. "במידה והתושבים יהיו נגד אז שלא תפעל תחבורה ציבורית בשבת ובמידה ויהיה רוב בעד, אז שבראשון לציון תחל לפעול תחבורה ציבורית בשבת" אומר קפוסטין לחדשות ראשון ניוז.

סגן ראש העיר הרב אריה כהן, צילום: מתוך עמוד הפייסבוק.

מעבר לכך, מי שציפינו שקולו ישמע על הפגיעה בשמירת השבת, הוא סגן ראש העיר הרב אריה כהן (ש"ס), שבעבר לא חסך במילים והשמיע את דעתו בנושא אך למעשה עד לרגע זה, לא הייתה מצידו התנגדות פומבית למהלך. גם בעמוד הפייסבוק של הרב, באופן תמוה לא הייתה התייחסות כלל לנושא.

בהקלטה שהועברה בקבוצת הוואטסאפ של חברי מועצת העיר והגיעה לידי חדשות ראשון ניוז, נשמע הרב כהן כשהוא מבקש מחברי המועצה להתגייס ולמרוד לטובת השבת:

"חברים יקרים, חברי מועצת העיר, אני ממש כואב, ליבי ממש נצבט מלראות את הגניבה בלילה שעשו כמה חברי מועצה בלא ידיעתנו, לנסות בהתחלה או, אני אפילו לא ידעתי אבל הוליכו את כולם שולל, שזה רק ביום שישי ולצערי הרב באיזו שהי צורה נכנס גם העניין של השבת, התחבורה הציבורית בשבת. תדעו לכם הזילות של השבת, השבת תובעת את כבודה, אף אחד לא יכול לזלזל בשבת, מי שמזלזל בשבת, השבת תזלזל בו. אבל מעבר לזה שאני חושב שיש לנו אנשים וחברי מועצה כמו אסף דעבול, כמו הדס הכהן, כמו אפי משה, כמו יוסי חממי, כמו ג'מיל, כמו מיכל קלדרון ואני, אני מבקש מכולם, כל מי שיש לו זיקה לנושא הזה של לשמור על כבודה של השבת ובמובן הציבורי, לווא דווקא במובן הפרטי, במובן הפרטי כל אחד יעשה מה שהוא רוצה, אני לא כופה על אף אחד את דעתי, אבל במובן הציבורי, במרחב הציבורי – בטח ובטח לא בעניין מתקציבים של עיריית ראשון לציון, שאנחנו שותפים לה, אז אני מבקש מכולם להתעורר ולעורר ואני מבקש מכולם להתגייס לעניין הזה ופשוט למרוד, למרוד לטובת השבת, בזכות השבת תעמוד בעדכם. אני מבקש בכל לשון של בקשה לא לעבור על זה בשתיקה. אז בבקשה מכם אנא תצרו קשר איתי, יצרו אתכם קשר מאצלי מהלשכה לזמן את כולם לפגישה, מי שירצה יבוא ואנחנו נשב לדבר בנושא הזה בהרחבה ואני מודה לכם מראש". 

גם חברת מועצת העיר ד"ר הדס כהן מסיעת 'יש עתיד', הצטרפה לדברי כהן וכתבה בתגובה לדבריו, כשבעמוד הפייסבוק שלה גם לא נכתב על כך דבר:

"סורי לא היתה זו חשיבה משותפת. רצייה חברתית לא מספיקה, צריך שכל החלטה שמקבלים תהיה מושכלת בראיה קדימה על אופיה וצביונה של המדינה היהודית ודור העתיד ומסורת ישראל. מצטרפת לדבריו של הרב אריה ומוחה על ביזוי כבוד השבת והסטטוס קוו בעיר. לגמרי מחטף ולא שמח כלל!"

פנינו לסגן ראש העיר רב אריה כהן, על מנת לקבל את התייחסותו באשר לחוסר התנגדותו הפומבית בעניין, לרבות עמוד הפייסבוק שלו, ושוחחנו עם מאיר עוזרו, שהבטיח כי הרב ישוחח עימנו. דבר שלא קרה עד לרגע פרסום הכתבה.

ד"ר הדס הכהן (יש עתיד), צילום: פייסבוק.

משם המשכנו לחברת מועצת העיר ד"ר הדס הכהן שראשית התייחסה לשיוכה למפלגת "יש עתיד" בעניין. "יש עתיד היא מפלגת מרכז. כמפלגת מרכז היא מייצגת את כלל הציבור ויש בה התייחסות לכל מגוון האוכלוסיות שלנו בחברה. היא מפלגה פלורליסטית ומתקדמת מאותה סיבה אני שם. באתי להעביר מסר שאפשר יחד ואני חלק מאותו פסיפס חברתי. היום מדברים על חשיבות ההתייחסות לגיוון ו"יש עתיד" ממלאה את הפונקציה הזו. למפלגת "יש עתיד" אנשים שבעד אוטובוסים בשבת לצד אנשים שנגד. כאדם אמוני התנאי להצטרפותי למפלגה זו היה שמירת הסטטוס קוו בנושא השבת בעירי".

עוד אומרת ד"ר הכהן "כאדם תורני, אני חייבת למחות כנגד אי קיום הסטטוס קוו ושמירת השבת.  השבת בעיני והן ברמה לאומית הינה ערך חברתי ולאומי. היא בבסיס דורשת את עקרון השוויון. יום מנוחה לכולם באופן שיוני – "אַתָּה וּבִנְךָ וּבִתֶּךָ עַבְדְּךָ וַאֲמָתְךָ וּבְהֶמְתֶּךָ וְגֵרְךָ אֲשֶׁר בִּשְׁעָרֶיךָ". על מקבלי ההחלטות לחשוב על הדורות הקודמים ועל דור העתיד, בדבר אילו ערכים חברתיים ולאומיים אנו רוצים ליצור לדור העתיד שלנו:.

"האם אנו כחברה מתיחסים באופן שיווני? האם יש לנו יכולת  להכיל את הציבור המסורתי, הדתי,  והחרדי? והאם צודק לכפות על מי שאינו שומר שבת לעבוד בשבת ולהניח לשומרי שבת לשבות ולנוח ביום המנוחה? זו שאלה ערכית אמונית שאני לא בטוחה שנותנים עליה את הדעת".

ד"ר הכהן מוסיפה כי "לא אחת פנו אליי נהגים שאינם שומרי שבת בבקשה שלא יפעילו אוטובוסים בשבת. מהלך כזה יפגע בעיקרון השוויון ויחייב אנשים לעבוד בשבתות, בזמן שהם רוצים לנוח ולהיות ביחד עם משפחתם. ואני בעד שוויון וצדק חברתי. זאת ועוד, כשמחלקים תקציב, הוא צריך להיות שוויוני לכולם, זהו מהלך תקציבי שלא עבר החלטת מועצה".

"בפועל עודכנו חברי המועצה שהשאטלים יפעלו ביום שישי ורק לאחר מכן קיבלנו הודעה על הפעלתם בשבת" אומרת ד"ר הכהן ומוסיפה "ראש העיר מודע לתפיסתינו ואני מבינה שהוא גם רגיש לעניין, שכן זהו טרנד שקיים היום ברשויות רבות ומדובר בטרנד שאינו מושכל. צריך להבין כיצד מהלך שכזה ישפיע על החברה שלנו. כבר היום ישנה התרופפות בזהות היהודית וכאן ההיגיון והשכל צריך להוביל בעת קבלת ההחלטות ולא רצייה חברתית".

"אצלי הדת אינה תחביב אלא דרך חיים אך בהחלטה הזו מעורב נושא ערכי לאומי חברתי" אומרת הכהן "אין כאן כפייה, אני לא כופה. היה כאן סטטוס קוו וכעת שוברים מוסכמות חברתיות לצד ערכים. הטרנד הזה משפיע על ראשי ערים. זה לא ישאר רק בעיר אחת, אלא זה ילך ויתפשט לערים נוספות.  לראש העיר שלנו יש יועץ בענייני דת ובנוסף פניתי אליו והבעתי את דעתי, שידועה לכל אניני  פועלת  רק מכיוון אמוני אלא מהתפיסה שאני כאן בשליחות ציבורית ויש לי על כך אחריות חברתית".

"מי שרוצה ללכת לים, מוזמן לעשות זאת אבל מי שמקבל החלטות, צריך להיות אחראי ולחשוב על ההשלכות החברתיות שלהן ועל דמותה של המדינה בעינינו ובעיני העולם כולו".

ומי שאין לו רכב להגיע לים?

אומרת הכהן: "היום יש יותר מתמיד רכבים פרטיים. אנו חיים בחברה של שפע, ילדים מגיעים על גבי אופניים חשמליות. אז למה לממן זאת? שיקחו מונית ושיסעו לים".

אבל מונית זה דבר יקר..

"אני מבינה שזה יקר, אבל לעשות זאת בצורה ממסדית, זוהי בעיה. שיפעילו פרטי. מהלך שעושים אותו ברמת הרשות, מעביר מסר ומקרין ישירות ברמת המדינה כולה וגם על החברה שלנו. צריך להגיע לעמק השווה. הדורות הקודמים השכילו להבין זאת והחליטו על שמירת סטטוס קוו החל מקום המדינה".

לסיום אומרת ד"ר הכהן כי "זוהי סוגיה שדורשת  שיקול דעת בקבלת החלטות שעניינה קבלת אחריות חברתית ולאומית כנציגי ציבור. שוב, מהלך שכזה דורש חשיבה ברמה ערכית וחברתית על דמותה של המדינה ודמותו וזהותו של דור העתיד שלנו. האם אנו נפעל בכל המרץ לשבור ולנתוץ ולמוסס ערכים המקודשים לעם היהודי או נדאג מתוך אחריות חברתית ולאומית לשמר אותם ולתת  להם כבוד וערך בחברה בת זמנינו עם הפנים לעתיד".

לדברי אמיר סולרנסקי, יו"ר מפלגת יש עתיד, בראשון: "צריך לשמור על הסטטוס קוו. יש עתיד היא מפלגה של כולם ויש לנו המון דתיים בתוך הרשימה עצמה. צריך שיהיו איזונים. אפשר שתהייה תחבורה ציבורית בשבת בצירים הראשיים,כך שאף אחד לא מפריע לאף אחד. אין צורך ואין כוונה להיכנס לתוך השכונות. אני סומך על שיקול דעתו של ראש העירייה שיגיע להבנות. עשו משהו שהוא צורך מיידי, קודם כל לפתור את הבעיה שנוצרה עם פתרון נקודתי מבלי לפגוע ברגשותיהם של אף אחד וניתן פתרון למצוקת התשובים בשכונות הסמוכות אל הים לצד התושבים שמעוניינים להגיע אל הים".

יו"ר ועדת הביקורת, דורון אוזן (סיעת הצעירים).

באותו עניין השאטלים, פנה חבר מועצת העיר ויו"ר ועדת הביקורת דורון אוזן לראש העיר בבקשה להעלות לסדר למועצת העיר בעקבות הבניה המאסיבית בחוף הים ללא מתן פתרונות חנייה חינם לתושבי ראשון לציון: "ישנה בניה מאסיבית בחוף הים ללא מתן פתרונות חניה לתושבי ראשון, לצד פקקים בלתי נסבלים משעות הבוקר בסופי שבוע. יוזמת השאטלים זה רק פלסטר יפה שאין בו כלום".

עוד אמר אוזן כי "צריך לקחת אחריות, לתכנן מראש והבנה של מה עלול לקרות מרגע שנחתמו ההיתרים על אותם מגרשי הכורכר בחוף הים שעד היום נתנו מענה בחנייה לתושבי העיר".

בכיר בעירייה נוסף אמר: "לא ברורה שתיקתו של אריה כהן ושאר חברי המועצה החרדים והדתיים שיושבים בשקט רק כדי להנות ולשבת בקואליציה. אריה כהן ראה את כל הפרסומים של העירייה וחוץ מהודעה מוקלטת לא עשה כלום בנדון. יש כאן שבירת הסטטוס קוו בהסכם הקואליציוני ועדיין הם יושבים בקואליציה".

בינתיים בשני סופי השבוע האחרונים לא פעלו השאטלים במהלך השבת. בפניה לעיריית ראשון לציון הובהר כי: "לא היה צורך בשאטלים בשל עומסי התנועה הדלילים. גם בשישי אגב השאטלים היום ריקים. חשוב לציין שכלל לא פעלו שאטלים בשבת. ואין בכלל שיח על תחבורה ציבורית בשבת".

תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *